TRIANON
101 éve ezen a napon…
1920. június 4.
9:00 Gyülekezés az Árpád-szobornál
Reggel fél kilenctől kezdenek gyülekezni az ezeréves emlékműnél, a mai Hősök terén, az Árpád-emlékműnél a menekültek és kiüldözöttek. Néma felvonulással fognak tiltakozni a trianoni békeszerződés aláírása ellen.
9:38 Némán halad a menet
Néma oszlopban halad a menet az Andrássy úton. A menet élén Kelet-Magyarország felírású lobogó, mellette Magyarország és Erdély uniójának zászlója.
9:52 "Még az ég is velünk gyászol"
Esik az eső Budapesten, a menekültek menetében sokszor hangzik el a megjegyzés: „Még az ég is velünk gyászol." Az Andrássy út mentén bámészkodók, az ott lakók és a járókelők némán nézik a menetet. A korabeli tudósítások szerint megilletődéssel és együttérzéssel szemlélődnek.
10:12 Bezártak az üzletek, nincs tanítás
Az üzletek zárva maradtak, tíz órakor a főváros összes vendéglője és kávéháza is bezárt, az iskolákban nincs tanítás.
10:19 Megérkezett a menet a Bazilikához
Megérkezett a menekültek menete a lipótvárosi Bazilikához, ahol szentmise kezdődik. Az elüldözöttek transzparensein ilyen feliratok olvashatók: "Erdély hontalan fiai és leányai követelik vissza békés otthonukat!" és "Az otthonából kiűzött tizenkétezer waggonlakó tiltakozik a békeszerződés ellen!"
11:09 A nemzetgyűlés nyilatkozata a béke aláírásáról
Rakovszky István elnök az ülés megnyitása után az alábbi ünnepélyes nyilatkozatot tette a Pesti Hírlap szerint: "A mai napon Magyarország egy történelmi fordulóponthoz érkezett. Ma írják alá ama békeszerződést, mely ezeréves országunk szétdarabolását kimondja. Békeszerződésnek nevezik azt, ami nem az ígért örök békét, de örök békétlenséget, nem nyugodalmat, de folytonos nyugtalanságot, nem szeretetteljes együttműködést az emberiség nagy és nemes céljai elérésének érdekében, de széthúzást és ellenszenvet alkalmas teremteni a népek között és új és hosszantartó viszályok csíráját hinti el mesterségesen.”
13:00 A megszállt vármegyék gyűlése
A megszállt vármegyék követei pénteken délután Pest vármegye székházának közgyűlési termében ülést tartanak. Dr. Persay Ferenc, Bars megye alispánja elnöki megnyitójában elcsukló hangon hirdeti, hogy él a magyar, áll Buda még. Az a szerződés, amelyet ma Párisban aláírnak, nem hozza a magyar békét. A hivatalos magyar kormány aláírhatja ugyan, de Magyarország népe békeszerződésnek elismerni nem fogja soha.
13:37 A megszállt vármegyék nyilatkozata
„Őseink szent emlékére, a ma élő generáció becsületére és utódainknak tartozó kötelességünkre ünnepélyesen megesküszünk, hogy Magyarországnak tőlünk elszakított kétharmadát, azt a földet, amely elvitathatatlanul a mienk, vissza fogjuk szerezni. Vezéreink a honfoglaláskor vérszerződéssel vették birtokukba ezer évvel ezelőtt Magyarországot. A vérszerződés azt a kötelezettséget rótta ránk, hogy hazánkat, ha másképp nem lehet, vérrel is, vassal is megtartsuk utódaink számára. Meg fogjuk tartani, az Isten minket úgy segéljen!"
14:16 Délután írják alá a békét
Hírek szerint délután 4 után írják alá a trianoni békeszerződést. Úgy tudni, jelen lesz a görög király is - vendégként.
14:42 A magyar delegáltak az Hotel des Réservois-ból indulnak
Az előző napon Párizsba érkezett magyar megbízottak az Hotel des Réservois-ból indulnak majd a békeszerződés délután fél ötkor rendezett aláírására. Benárd Ágoston miniszter és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ fogják aláírni magyar részről a trianoni szerződést. Benárd népjóléti és munkaügyi miniszter az utolsó pillanatban vállalta magára a feladatot, hogy a magyar kormány egyetlen tagjaként vegyen részt az aláírási ceremónián. Teleki Pál külügyminiszter azért nem kerülhetett szóba a Pesti Hírlap szerint, mert elcsatolt területekről származik - bár ez csak részben volt igaz, hiszen édesanyja pesti, belvárosi görög család tagja -, Soós Károly honvédelmi miniszter pedig lemondott, mintsem, hogy aláírja a békeszerződést.
15:57 Hamarosan megérkeznek a magyar megbízottak a palotába
Hamarosan, négy óra után kezdődik a békeszerződés aláírása Versailles-ban. Benárd Ágoston miniszter, a magyar kormány tagja és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ autón indulnak a palotába.
16:07 A főhatalmak képviselői már az ülésteremben vannak
A Szövetséges és Társult Főhatalmak és Hatalmak képviselői már jelen vannak a Nagy Trianon palota galériájában. Az esemény tulajdonképpen az első világháborút lezáró békekonferencia plenáris ülésének is tekinthető. A magyar békeszerződés aláírásához hasonló ceremónia zajlott egyébként az osztrák és a német megállapodások szignálásakor is.
16:15 Várakoztatják egy kicsit a magyarokat
A magyar küldöttséget egy fogadószobában várakoztatják, miután a ceremónia csak 16:30-kor kezdődik.
16:30 A magyarokat fél ötkor vezetik a terembe
Henry alezredes vezeti a magyar delegációt 4 óra 30 perckor az ülésterembe. A palota galériájában a falakat rózsákkal átszőtt fehér kárpit és értékes festmények díszítik, a padlón drága szőnyegek. Középen patkó alakú asztal, amelynek végére ültetik a magyarokat, a portugálokkal szemben. Az asztalnál a győztes hatalmak képviselői ülnek.
16:32 Millerand felszólítja a magyarokat az aláírásra
A trianoni szerződés, mire a francia miniszterelnök is megérkezett, a terem közepén felállított asztalon feküdt. Az aláírók pecsétje már az előző napon rákerült.
Millerand így szólt Benárdhoz és Drasche-Lázárhoz: "Uraim! Átadom Önöknek azt a szerződést, amelyet a szövetségesek Magyarországgal kötnek. Az a szöveg, amelyet alá fognak írni, azonos azzal a szöveggel, amelyet május 6-án adtak át a magyar delegátusoknak. Fölszólítom a magyar meghatalmazott urakat, lássák el a szerződést aláírásukkal."
16:35 Benárd állva írja alá a szerződést
Millerand felszólítására Benárd magyar miniszter állva írja alá a szerződést - ez egyfajta tiltakozást jelent.
16:37 Drasche-Lázár tisztességtudóan leül, amikor aláír
Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter leül, amikor aláírja a szerződést.
16:39 Tíz perc alatt lezajlott a ceremónia
Nagyon gyorsan lezárult a ceremónia Drasche-Lázár aláírása után. 4 óra 40 perckor véget is ért az esemény. A magyarokat kikísérik a teremből, távozásukkor a palota kapujában katonai tiszteletadással búcsúztatják őket. Ez olyan gesztus a franciák részéről, ami azt jelzi: a béke aláírásával a magyarok immár elismerten csatlakozhatnak a nemzetközi közösséghez.
16:51 Az elcsatolt területek
A trianoni béke következtében Románia 102 724 négyzetkilométernyi területet kapott, vagyis nagyobb terület jutott neki a történelmi Magyarországból, mint a mai magyar államnak, amely 93 ezer négyzetkilométeren fekszik. Románia 5 257 000 lakossal gyarapodott. A Szerb-Horvát-Szlovén Királyság 20 913 km2-t kapott, Horvátországgal együtt 62 ezret. Ez 1,51, illetve 2,62 millió lakost jelentett. Csehszlovákia 61 661 km2-t és 3,52 millió lakost kapott. Ausztria 3967 km2-rel és 290 ezer lakossal gyarapodott.
Kevesebben tudják, hogy Lengyelország és Olaszország is részesült a történelmi Magyarországból: a lengyelek 519 km2-en 24 ezer lakost kaptak az egykori Árva és Szepes vármegyékből, az olaszok pedig Fiumével 18 km2-t, 49 ezer lakossal együtt.(Később, a második világháború után az olasz területek Jugoszláviához kerültek.)
A békeszerződés következtében Magyarország elveszítette területének több mint kétharmadát, lakosságának pedig több mint a felét. Így Magyarország a két világháború között 93 073 négyzetkilométeres területű volt, egészen az 1938-as első bécsi döntésig. Trianon aláírásakor 7 615 000 ember élt Magyarországon.
Forrás: hvg.hu